Зуб мудрості: видаляти чи зберегти?

Що таке зуби мудрості?

Зуби мудрості, «вісімки» або треті моляри – це жувальні зуби, які прорізуються до 18-25 років. Існує думка, що «вісімки» – рудиментарний орган. Раніше ці зуби були нам потрібні для пережовування грубої, необробленої їжі, але зараз, коли практично все, що ми їмо, проходить кулінарну обробку, ці зуби виявляються не потрібні, при чому настільки, що в щелепи сучасної людини навіть не вистачає для них місця.

У 92% відсотків дорослого населення є зуби мудрості, до чого у чверті дорослих зуби або повністю, або частково ретиновані, тобто непрорізані.

Які проблеми можуть виникнути з зубами мудрості?

Незважаючи на те, що вісімки зараз практично не несуть функціонального навантаження, зазвичай вони досить проблемні. Що ж може бути «не так» з зубами мудрості?

По-перше, зуби можуть бути розміщені атипово – іншими словами, аномально. Вони можуть «лежати» в яснах, і навіть можуть бути покриті не тільки яснами, але і кістковою тканиною. Уявляєте, скільки проблем може наробити такий зуб, якщо він раптом вирішить рости? Коріння верхніх вісімок можуть йти практично в гайморову пазуху, а нижніх – досягати нижньощелепного нерва, в таких випадках інфекція в каналах зуба може обернутися гайморитом, запаленням кісткової тканини навколо коренів, і навіть запаленням нерва.

По-друге, зуби можуть травматично прорізуватися. Якщо коронка зуба мудрості впирається в корінь або коронку сусідньої сімки, то намагаючись прорізатися, вісімка буде травмувати сусідній зуб. Це може спровокувати каріозну порожнину сімки і запалення тканин навколо.

Але навіть якщо зуб мудрості росте рівно, при прорізуванні він може спровокувати перикоронарит, тобто запалення ясенного капюшона поверх коронки. Відчуття при перикоронариті вкрай болючі, і такий діагноз вимагає хірургічного лікування – як мінімум разрізу капюшона, як максимум – видалення зуба мудрості.

По-третє, оскільки у зубів мудрості дуже часто не буває зубів-антагоністів, тобто протилежно розміщених зубів, які при жуванні створюють навантаження один на одного, то нерівномірний розподіл навантаження впливає на роботу і стан скронево-нижньощелепного суглоба. Він відчуває перевантаження, розвивається больовий синдром, що важко піддається лікуванню. СНЩ-суглоб – єдиний в тілі людини, який неможливо протезувати.

По-четверте, через нестачу місця в щелепі прорізування вісімок може спровокувати скупченість зубів (коли зуби «наповзають один на одного», намагаючись втиснутися в обмеженому просторі). Така скупченість порушує не тільки естетику посмішки, але і прикус, і знову ж таки надає підвищене навантаження на скронево-нижньощелепний суглоб.

Ну і в кінці-кінців, навіть зуб мудрості, який благополучно прорізався, ускладнює гігієну, оскільки далеко не кожна людина може ретельно вичистити так глибоко в роті, а скупчення бактерій із залишків їжі призводить до розвитку карієсу і в самій вісімці, і в сусідніх зубах .

Що ж робити?

Щоб уникнути описаних та інших можливих проблем, зуби мудрості слід видаляти. Якщо зуб прорізався над яснами, видалення його буде більш швидким і нескладним. Якщо ж зуб частково або повністю ретинований, або розташований атипово, потрібна повноцінна хірургічна операція. Завдяки сучасному анестетику, такі операції проводяться абсолютно безболісно.

Після видалення кілька днів треба буде дотримуватися призначення лікаря – полоскати рот певними розчинами, приймати протизапальні і болезаспокійливі препарати, можливо навіть антибіотик.

У яких випадках потрібно зберігати зуби мудрості?

Незважаючи на те, що загальна стоматологічна практика схиляється до того, що всі зуби мудрості підлягають видаленню (а в деяких країнах їх видаляють ще на етапі зачатків в підлітковому віці), в деяких випадках зуби слід зберегти.

Якщо щелепи досить розвинені, і зуб повністю прорізався, здоровий, і у нього є зуб-антагоніст, його можна не видаляти. Принаймні до тих пір, поки він не почне турбувати.

Scroll Up