Виправлення прикусу за допомогою брекетів

Неправильна оклюзія – дуже поширена проблема, більше 80 відсотків людей мають різні порушення прикусу.

Прикус буває різним:

 • Дистальним – коли верхня щелепа значно видається над нижньою.
 • Мезіальним – коли нижня щелепа висунута вперед.
 • Відкритим – коли у фронтальній зоні зуби верхньої і нижньої щелеп не змикаються.
 • Глибоким – коли верхні зуби перекривають нижні більше ніж наполовину.
 • Перехресним – коли зубний ряд з однієї зі сторін недорозвинений.

Причин виникнення таких порушень є досить багато: спадковість, хронічні лор-захворювання у дітей в ранньому віці і внаслідок цього ротове дихання, порушення гормонального фону щитовидної залози, занадто раннє видалення молочних зубів у дітей, шкідливі звички, такі як смоктання пустушок, пальців, іграшок .

На щастя, більшу частину цих порушень можна скоригувати за допомогою брекет-систем або елайнерів. В окремих випадках, коли патологію викликала скелетна деформація, потрібне хірургічне втручання.

Діагностика

Перш ніж планувати ортодонтичне лікування, лікар повинен провести детальну діагностику:

 • комп’ютерну томографію обох щелеп;
 • рентгенівський знімок черепа в бічній проекції;
 • відбитки або сканування зубних рядів для виготовлення діагностичних моделей;
 • фотографії обличчя в анфас і профіль, а також фотографії зубних рядів.

Аналіз всієї цієї інформації дозволяє лікарю визначити, які переміщення зубів необхідні, і точно їх розрахувати, а також продумати, за допомогою яких технік ці переміщення оптимально виконати.

Установка брекет-системи

Важливо розуміти, що перш ніж встановлювати брекет-систему, обов’язково потрібно пройти лікування у стоматолога-терапевта та прибрати всі каріозні порожнини, а також зробити гігієнічну чистку. У більшості випадків лікар також наполягатиме на видаленні зубів мудрості перед початком ортодонтичного лікування.

Сама установка брекет-системи абсолютно безболісна і триває півтори-дві години на одну щелепу. Спочатку лікар встановить брекети на верхню щелепу, а через 3-4 тижні – на нижню. Це робиться для того, щоб звикання до системи було більш легким і менш болючим. Потім кожні 3-4 тижні ви будете зустрічатися зі своїм лікарем для заміни дуг, можливого встановлення додаткових елементів, таких як накладки, еластики, лігатури, і корекції ходу лікування.

Перші кілька днів після установки брекетів зуби будуть дуже чутливі і буде дискомфортно кусати. На щастя, болісні відчуття швидко проходять, а до нових відчуттів від брекетів легко звикнути.

Міфи про брекети

Міф 1

Брекети можна ставити тільки в підлітковому віці

Правда

Вік – не перешкода ефективному лікуванню. Так, в підлітковому віці переміщення зубів проходить швидше, оскільки щелепа ще росте. Але і в зрілому віці можна і потрібно займатися ортодонтичним лікуванням.


Міф 2

Брекети псують зуби

Правда

Зуби псують не брекети, а погана гігієна. Під час ортодонтичного лікування дуже важливо приділяти пильну увагу гігієні зубів, адже брекети ускладнюють їх чистку. Тому необхідно ретельно чистити зуби двічі на день і не ігнорувати професійну чистку у лікаря.


Міф 3

Брекети дуже помітні на зубах, і всі будуть з мене сміятися

Правда

Сучасні брекет-системи зовсім не схожі на громіздких монстрів з металу і резинок з минулого, вони мініатюрні і дуже акуратні. Крім того, такі системи дозволяють високе позиціонування, тобто кріпляться високо, біля самих ясен, і залишаються непомітними при розмові.


Міф 4

Брекети заважають цілуватися.

Правда

Це тільки в американських комедіях підлітки при поцілунках зчіплюються брекетами і виглядають украй дурнувато. Насправді брекет-система абсолютно не заважає цілуватися і навіть додасть вам нових відчуттів.

Гігієна при лікуванні брекет-системами

Для того, щоб забезпечити належну гігієну зубів під час лікування брекетами, слід запастися спеціальними засобами.

Вам знадобиться:

 • ортодонтична зубна щітка. Спеціальна виїмка в щетинках дозволяє чистити зуби навколо брекетів і дуги.
 • міжзубні йоржики. Вони використовуються, щоб чистити проміжки між зубами і дугою.
 • іригатор може стати альтернативою йоржика. Тонкий струмінь води під тиском вимиває наліт і залишки їжі між зубів і навколо брекетів.
 • спеціальні ортодонтичні пасти і ополіскувачі. Такі пасти часто містять ензими, щоб ефективно розчиняти наліт навіть там, де ви його фізично не дочистили щіткою.

Під час ортодонтичного лікування слід не тільки посилену увагу приділяти домашньому догляду, а й раз на три місяці приходити в клініку на професійну чистку.

Scroll Up