
Мабуть у кожної людини хоча б раз в житті був епізод стоматиту.
Стоматит — це запальне захворювання ротової порожнини, яке найчастіше проявляється почервонінням слизової та болючими виразками округлої форми, рідше — сіруватим нальотом з неприємним запахом, свербінням та печінням.
Залежно від причини виникнення, стоматит буває:
- бактеріальним;
- вірусним;
- грибковим;
- алергічним;
- хронічним рецидивуючим афтозним.
Найчастіше пацієнти стикаються саме з хронічнм афтозним стоматитом, коли на слизовій ротової порожнини формуются дуже болючі округлі виразки з білою облямівкою. На відміну від інших своїх братів, афтозний стоматит не заразний і не вимагає ізоляції хворого, окремого посуду та рушників.

Чому він виникає?
За різними даними, від рецидивуючого афтозного стоматиту страждає близько 20% людей, при чому перші епізоди захворювання проявляються ще у дитинстві. Незважаючи на те, що афтозний стоматит був відомим ще за часів Гіпократа, до сих пір не визначені механізми рецидування афт. Правда, досить детально описані фактори, що провокують виникнення запалень, включно з:
- захворюваннями шлунково-кишкового тракту;
- паразитарною інвазією;
- загальним зниженням імунітету, анемією;
- дефіцитом нутрієнтів, зокрема, вітамінів групи В, цинка та заліза;
- генетичною схильністю;
- незадовільною гігієною порожнини рота, нелікованим карієсом;
- неякісними зубними протезами, які хронічно травмують слизову;
- механічними та хімічними травмами ротової порожнини;
- прийомом деяких медикаментів, зокрема антибіотиків, сечогінних засобів, хіміотерапії;
- порушеннями нервової системи та стресом;
- значним зневодненням організму (при сильних отруєннях, діареї, об’ємній крововтраті, високій температурі);
- системними захворюваннями (хронічні виразки в роті можуть бути симптомами доволі серйозних захворювань, таких як вовчак, хвороба Крона, синдром Рейтера, хвороба Бехчета, ВІЛ-інфекція та інших).
Як лікувати?
При виникненні будь-яких вогнищ запалення на слизовій оболонці рота, слід обов’язково показатися лікарю, особливо якщо у вас:
- множинні афти;
- великі афти (більше одного сантиметра у діаметрі);
- афти стали з’являтися значно частіше, аніж раніше;
- підвищення температури тіла;
- біль у суглобах;
- діарея.
Лікар зможе визначити, чи стоматит не є симптомом значно серйознішого захворювання, і чи не потребує це більш грунтовного обстеження у профільних спеціалістів, а також лікування антибіотиками, стероїдами, імуномодулюючими чи противірусними препаратами.
Якщо стоматит провокує хронічна інфекція у роті внаслідок нелікованого карієсу чи постійна травма через краї коронок, що нависають на ясна, або неякісні протези, слід обов’язково усунути ці причини. Лікар-стоматолог складе для вас план лікування, котрий включатиме і регулярні візити до гігієніста. Але усе це треба робити тоді, коли виразки у роті заживуть, у протилежному випадку професійна чистка зубів чи інше стоматологічне лікування може викликати додаткове поширення афт.

У більшості випадків виразки при афтозному стоматиті загоюються самостійно, без лікування. Полегшити свій стан при стоматиті можна наступним чином:
- прибрати з раціону гостру, кислу, солону і дуже гарячу їжу;
- кілька разів на день полоскати рот ополіскувачем з хлоргексидином;
- проводити аплікації гелю з маслом чайного дерева Tebodont;
- придбати в аптеці протимікробний гель для лікування запалень слизової, наприклад, «Холісал» або «Метрогіл Дента». Однак слід обов’язково порадитися зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які медикаменти.
- можна заклеювати виразки дентальною пастою «Солкосерил», це зніме біль та захистить ранки від травмування їжею.