Догляд за молочними зубами

Молочні зуби дуже важливі для дитини, адже вони не тільки забезпечують пережовування їжі, а й підтримують правильний ріст щелеп, беруть участь у формуванні дикції. Тому батьки повинні знати, як організувати догляд за дитячими зубами, коли потрібно починати чистити зуби, яку пасту використовувати.

З якого віку чистити зуби дитині 

Чистити зуби слід з моменту їх прорізування. Як правило, процес прорізування молочних зубів починається близько 6 місяців і закінчується до 24 місяців. Спочатку, перші зубки можна чистити за допомогою марлевого тампона або спеціальної гігієнічної серветки. Також існують спеціальні силіконові напальчники з силіконовою щетиною, але їх буває важко знайти в аптеках.

Коли дитина звикне до цієї процедури, можна почати використовувати зубну щітку. Чітких термінів переходу на зубну щітку не існує. Одні дитячі стоматологи рекомендують почекати до тих пір, поки в ряду не з’явиться 4 зуба, інші рекомендують чекати до прорізування всіх молочних зубів.

Як правильно чистити зуби дитині

Чистити зуби дитині потрібно двічі на день: вранці (після сніданку) і перед сном. Чищення зубів має тривати 2 хвилини. Під час чистки особливу увагу приділяйте великим жувальним зубам (на жувальній поверхні таких зубів є борозенки (фісури), в яких в першу чергу і утворюється карієс у дітей).

Щоб привчити дитину до гігієни, піднесіть це у вигляді гри: пограйте зі щіткою, дозвольте дитині почистити зуби вашої щіткою Вам, а Ви (в свою чергу) почистіть зубки своїй дитині. Приблизно в 3-4 роки дитина вже може чистити зуби самостійно. Однак, у більшості дітей не вистачає координації, тому до 5-6 років вам доведеться допомагати дитині і контролювати цей процес. Що стосується зубної нитки, то більш-менш навчити дитину чистити ниткою зуби самостійно можна в 10-12 років.

Як вибрати дитячу зубну щітку

Зубні щітки для дітей випускають тільки з м’якою щетиною. Головка такої зубної щітки набагато менше, ніж у дорослої. Багато виробників роблять головки щіток прогумованими, щоб виключити можливість травмування ніжної слизової оболонки рота дитини.

При покупці зверніть увагу на упаковку: всі зубні щітки для дітей маркуються інформацією про рекомендований вік дитини.

Міняйте щітку кожні 3 місяці, або навіть раніше, коли щетина «розпушиться» (зношені щетинки дуже погано видаляють мікробний наліт).

Крім мануальних зубних щіток можна чистити зуби і електричною. Вибирайте щітки надійних виробників – Oral B, Curaprox. Електричні щітки теж маркуються згідно віку дитини.

Як вибрати зубну пасту дитині

Існує переконання, що дітям ні в якому разі не можна користуватися фторвмісними пастами, оскільки фтор шкідливий для дитячого організму. Насправді, строгі обмеження використання зубних паст з фтором є тільки для дітей у віці до 1 року. Це пов’язано більшою мірою з тим, що емаль ріжучих зубів дуже слабка, тому що містить мало мінералів (кальцію), і тому вона особливо вразлива перед карієсом. Небезпеку при ковтанні представляють тільки лаурилсульфат натрію і консерванти (парабени), в меншій мірі – барвники. Фтор при ковтанні може становити небезпеку виключно, якщо Ви живете в регіоні з підвищеним вмістом фтору в питній воді. У віці від 1 до 6 років оптимально використовувати зубні пасти з кальцієм, але тільки, якщо у вашої дитини повністю здорові зуби, або є лише одиничний карієс. Але, якщо каріозних зубів три і більше, обов’язково потрібна фторовмісна зубна паста. Для дітей старше 6 років концентрація фтору в пасті не повинна перевищувати 1000 ppm. Дітям старше 12 років можна використовувати такі ж зубні пасти, як і у дорослих, тобто з концентрацією фтору близько 1400 ppm.

Такі виробники як Curaprox, MiraDent, SwissTrade і інші випускають цілі лінійки дитячих паст. Попросіть вашого лікаря підібрати вашій дитині оптимальний догляд, виходячи з його індивідуальних особливостей і потреб.

Scroll Up